0

Co znamená zkratka pexeso? A zajímalo vás někdy, jak vznikl název pexeso? Tento populární termín pochází z českého televizního pořadu „Pekelně se soustřeď“. Pořad se vysílal v letech 1965 až 1972 během Libereckých výstavních trhů. Tento pořad, vytvořený scenáristou Jaroslavem Dietlem a moderovaný Karlem Štědrým, se stal inspirací pro vznik hry, kterou známe a milujeme dnes.

V té době byl Zdeněk Princ, čerstvý zaměstnanec nakladatelství Pressfoto, pověřen úkolem vytvořit novou hru, která by pomohla firmě v jejím rozvoji. Princ přišel s nápadem na hru „Obrázková mozaika“, která se skládala z 32 dvojic obrázků. Jeho nápad byl přijat s nadšením. Nakladatelství zvažovalo zakoupení licence na použití názvu „Pekelně se soustřeď“. Vzhledem k vysokým nákladům se rozhodlo pro jinou cestu. Princ se inspiroval názvem pořadu, vytvořil z něj zkratku. Písmeno K nahradil písmenem X a tak vzniklo slovo pexeso.

První vydání PEXESA, které Pressfoto uvedlo na trh v roce 1965 v Československu, obsahovalo motivy tehdy velmi populárních mayovek. Roku 1964 se na československých plátnech poprvé objevil film Poklad na Stříbrném jezeře, což vedlo k obrovskému zájmu o fotografie protagonistů. Ty tiskla ČTK, ale fronty před jejím sídlem byly nekonečné. „Požádal jsem Filmové studio Barrandov o fotografie a u akademického malíře Františka Sodomy jsem objednal doplňující kresby. Pexeso mělo obrovský úspěch, a tak následovaly brzy další série,“ vzpomíná pan Princ, autor hry Pexeso, kterou vymyslel v 60. letech.

První pexeso co vzniklo na světe na motivy májovek.

Naše pexeso se jmenuje PexOeso, velké písmenko „O“ uprostřed slova stylizuje kulatý tvar našich hracích kartiček, tím se zásadně odlišujeme od ostatních pexes. Mimo to naše pexesa jasou v plechové cestovní krabičce, mají vlastní autory výtvarníky a jejich hratelnost je odstupňovaná od 1-8.

Nicméně kořeny pexesa můžeme najít i v tradiční japonské hře „Kai awase“, kde hráči hledali dvě poloviny stejné škeble a později se na vnitřní strany škeblí malovaly obrázky.

Pexeso je nejen zábavné, ale také skvěle trénuje paměť a soustředění. Ať už hrajete doma s rodinou nebo při soutěžích, pexeso je výborným způsobem, jak si procvičit mozek a užít si příjemné chvíle.

Hledáte více informací? Projděte si náš web nebo rovnou jděte koupit pexesa. Tak teď už víte co znamená zkratka pexeso!

Vaše objednávka se právě zpracovává. Vyčkejte a nedělejte jiné úkony v internetovém prohlížeči. Prosíme o trpělivost.

Objednávku jsme úspěšně zpracovali.

OK