0

Kudlanka nábožná

Kudlanka nábožná: žije i v česku a na slovensku

Ilustrace kudlanky nábožné jak sedí na listu jitrocele kopinatého.
Kudlanka nábožná

Mantis religiosa – Kudlanka nábožná je zajímavý hmyz, který můžeme najít i v České republice. Je to jediný druh kudlanky, který u nás žije.


Jak kudlanka nábožná vypadá?

Kudlanka má štíhlé tělo, které může být zelené nebo hnědé. Dospělá samička měří 5 až 9 cm, sameček bývá menší, kolem 4 až 6 cm. Má velké oči a dokáže otáčet hlavou, což jí pomáhá sledovat okolí. Přední nohy má přizpůsobené k chytání kořisti – vypadají jako malé „pasti“.


Kde kudlanka nábožná žije?

Tento hmyz má rád teplá a suchá místa, jako jsou louky, stepi nebo zahrady. V minulosti byla kudlanka v České republice vzácná, ale dnes ji můžeme najít na více místech, zejména v teplejších oblastech. Více fotografií kudlanky můžete vidět na tomto webu.


Čím se kudlanka nábožná živí?

Kudlanka je dravec. Loví různé druhy hmyzu, jako jsou mouchy, kobylky nebo motýli. Díky svým silným předním nohám dokáže kořist rychle chytit a pevně držet. Když uloví potravu, vypustí na ni sliny, které ji umrtví a rozloží, aby ji mohla snadněji sníst.


Ilustrace tuží, Kudlanka nábožná jak sedí na listu.
Kudlanka nábožná perokresba

Zajímavosti o kudlance nábožné

Páření: Během páření se někdy stává, že samička samečka sežere. Toto chování se nazývá sexuální kanibalismus. Není to však pravidlem a ne vždy k tomu dochází.

Maskování: Kudlanka se umí dobře maskovat. Díky svému zbarvení splývá s okolím, což jí pomáhá při lovu i ochraně před nepřáteli.

Pohyb hlavy: Na rozdíl od mnoha jiných druhů hmyzu dokáže kudlanka otáčet hlavou. To jí umožňuje lépe sledovat okolí a zaměřit se na kořist.


Životní cyklus kudlanky nábožné

Kudlanka prochází několika fázemi života. Samička klade vajíčka do pěnovité hmoty, která na vzduchu ztvrdne a chrání vajíčka před nepříznivými podmínkami. Z vajíček se líhnou malé nymfy, které vypadají jako miniaturní dospělí jedinci, ale bez křídel. Během růstu se několikrát svlékají, než dosáhnou dospělosti.


Kudlanka a lidé

I když kudlanka vypadá jako nebezpečný predátor, pro člověka není škodlivá. Naopak, pomáhá regulovat populace škodlivého hmyzu. V některých kulturách je kudlanka považována za symbol trpělivosti a klidu.


Ochrana kudlanky nábožné

V minulosti byla kudlanka nábožná v České republice chráněna jako ohrožený druh. Díky změnám klimatu a oteplování se její populace rozšířila a dnes již není považována za ohroženou. Přesto je důležité chránit její přirozené prostředí a dbát na zachování biodiverzity.


Vaše objednávka se právě zpracovává. Vyčkejte a nedělejte jiné úkony v internetovém prohlížeči. Prosíme o trpělivost.

Objednávku jsme úspěšně zpracovali.

OK