0

Lišaj smrtihlav

Lišaj smrtihlav: obří motýl s kresbou připomínající lebku

Iliustrace Lišaje smrtihlava v noci.
Lišaj smrtihlav

Acherontia atropos, neboli Lišaj smrtihlav je jedním z největších motýlů v Evropě, s rozpětím křídel až 13 centimetrů. Jeho přední křídla mají šedočernou barvu s nepravidelnými červenohnědými skvrnami, zatímco zadní křídla jsou žlutavá s hnědými pásky. Na hrudi má skvrnu připomínající lidskou lebku, což vedlo k jeho tajemnému jménu.


Životní cyklus lišaje smrtihlava

Samička klade zelená vajíčka na listy rostlin, jako jsou brambory nebo rajčata. Housenky, které se vylíhnou, mohou dorůst až do délky 12,5 cm a mají zářivě žlutou nebo zelenou barvu s fialovými proužky. Před zakuklením se zahrabávají do půdy, kde přečkávají zimu jako kukly. Na jaře se líhnou dospělí motýli, kteří migrují na sever.


Potrava a chování

Dospělí lišajové se živí nektarem z květů a šťávami z ovoce. Mají také zvláštní zálibu v medu a často pronikají do včelích úlů, aby si na něm pochutnali. Housenky se živí listy lilkovitých rostlin, jako jsou brambory a rajčata.


Zajímavosti o lišaji smrtihlavovi

Lišaj smrtihlav je známý svým pískavým zvukem, který vydává při ohrožení vytlačováním vzduchu z přední části střeva. Tento zvuk může sloužit k zastrašení predátorů. Kresba připomínající lebku na hrudi vedla v minulosti k pověrám, že přináší neštěstí.


Perokrasba Lišaje smrtihlava.
Perokrasba Lišaje

Migrace lišaje smrtihlava

Lišaj smrtihlav je známý svou schopností překonávat velké vzdálenosti. Původně pochází z Afriky a jihozápadní Asie, odkud každoročně migruje na sever do Evropy, včetně České republiky. Tito motýli dokážou přeletět i Středozemní moře, což svědčí o jejich vynikajících letových schopnostech.


Obrana a mimikry

Lišaj smrtihlav je vybaven vynikajícími mimikrami: kresba předních křídel napodobuje kůru stromů, díky čemuž je motýl sedící na kmeni stromu téměř neviditelný. V případě ohrožení využívá momentu překvapení – roztáhne přední křídla, vystaví žlutočerná spodní křídla a především žlutočerně pruhovaný masivní zadeček, aby případného útočníka zastrašil.


Pověry a symbolika

Kresba na hrudi lišaje smrtihlava připomíná umrlčí lebku, což vedlo k mnoha pověrám. V minulosti lidé věřili, že tento motýl přináší neštěstí nebo dokonce smrt. Latinský název Acherontia atropos odkazuje na řeku Acheron z řecké mytologie, která protéká podsvětím, a na Atropos, jednu ze sudiček určujících délku života.


Zajímavosti o lišaji

Lišaj smrtihlav je schopen vydávat pískavý zvuk, který vzniká vytlačováním vzduchu z přední části střeva. Tento zvuk může sloužit k zastrašení predátorů. Navzdory své ponuré pověsti je lišaj smrtihlav neškodný a fascinující tvor, který obohacuje naši přírodu svou přítomností.


Vaše objednávka se právě zpracovává. Vyčkejte a nedělejte jiné úkony v internetovém prohlížeči. Prosíme o trpělivost.

Objednávku jsme úspěšně zpracovali.

OK