0

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné – známé jako beruška

Slunéčko sedmitečné požírá mšici na hlíně mezi trávou. Ilustrovaný obrázek.
Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je jedním z nejznámějších brouků v naší přírodě. Určitě ho znáte – je to malý, kulatý brouček s červenými krovkami a sedmi černými tečkami. Lidé mu často říkají beruška. Kromě toho, že vypadá roztomile, je slunéčko také velmi užitečné. Pomáhá zahradníkům tím, že požírá škůdce, jako jsou mšice.


Jak slunéčko sedmitečné žije?

Slunéčko můžeme najít na loukách, v zahradách, parcích nebo na okrajích lesů. Rádo se zdržuje tam, kde jsou rostliny napadené mšicemi – to je totiž jeho oblíbená potrava. V létě jsou berušky aktivní, ale když přijde zima, hledají si úkryt. Nejčastěji se schovávají pod kůrou stromů, do štěrbin nebo dokonce do našich domů. Na jaře se probudí a znovu začnou hledat mšice.


Čím se slunéčko sedmitečné živí?

Slunéčko sedmitečné je dravé. Jeho hlavním jídlem jsou mšice, které ničí rostliny. Jedno slunéčko dokáže během svého života spořádat stovky mšic. Také larvy slunéček jsou dravé a stejně jako dospělci se živí mšicemi. Díky této schopnosti je slunéčko velkým pomocníkem pro zahrádkáře, kteří se snaží chránit své rostliny bez použití chemikálií.


Životní cyklus slunéčka

Slunéčko začíná svůj život jako vajíčko, které samička naklade na listy rostlin, často tam, kde je dostatek mšic. Z vajíček se po několika dnech vylíhnou larvy. Ty jsou šedé a trochu připomínají miniaturní ještěrky. Larvy jsou neuvěřitelně žravé a rychle rostou. Po několika týdnech se zakuklí a promění se v dospělého brouka. Celý tento proces trvá jen několik týdnů.


Slunéčko sedmitečné perokresba
Slunéčko sedmitečné

Zajímavosti o slunéčku sedmitečném

• Slunéčko sedmitečné je považováno za symbol štěstí. Když ti přistane na ruku, prý přinese dobrou zprávu.

• Když je beruška v nebezpečí, dokáže ze svých kloubů vypustit oranžovou tekutinu, která odpuzuje predátory.

• Ne všechna slunéčka jsou červená s černými tečkami – některé druhy mohou být žluté, oranžové nebo dokonce černé.

• V některých kulturách lidé věří, že počet teček na berušce ukazuje věk nebo kolik let štěstí přinese. Ve skutečnosti to ale není pravda.

• Vědecké jméno slunéčka sedmitečného je Coccinella septempunctata, což v latině znamená „beruška se sedmi tečkami“.


Jak se slunéčko rozmnožuje?

Na jaře, když je teplo a dostatek potravy, slunéčka kladou vajíčka na spodní stranu listů, kde se líhnou larvy. Ty vypadají úplně jinak než dospělý brouk – jsou podlouhlé, černo-modré s oranžovými skvrnkami. Larvy se živí mšicemi a rychle rostou. Po několika týdnech se zakuklí a přemění na dospělého brouka, který už má známé červené krovky s tečkami.


Proč je slunéčko důležité?

Slunéčko sedmitečné hraje důležitou roli v přírodě. Díky tomu, že požírá mšice, pomáhá chránit rostliny před těmito škůdci. Zahradníci je proto často vítají na svých zahradách. Navíc je beruška krásná a její zářivé barvy dokážou rozzářit každou zahradu nebo louku.


Jak můžeme slunéčku pomoci?

Pokud chcete mít slunéčka na své zahradě, vyhněte se používání chemických postřiků, které mohou být pro brouky nebezpečné. Můžete také nechat kousek zahrady „divoký“ – s trávou, květinami a keři, kde se berušky budou cítit jako doma. Slunéčka mají ráda přírodu, kde mohou najít dostatek potravy a bezpečná místa pro kladení vajíček.


Shrnutí

Slunéčko sedmitečné je známý červený brouček s černými tečkami, který je oblíbený nejen pro svůj vzhled, ale také pro svou užitečnost. Živí se mšicemi, čímž pomáhá zahradám a rostlinám. Larvy berušek jsou také velice hladové a loví škůdce, dokud se nepřemění na dospělé brouky. Slunéčka sedmitečná jsou symbolem štěstí a jedním z nejoblíbenějších druhů hmyzu u dětí i dospělých.


Vaše objednávka se právě zpracovává. Vyčkejte a nedělejte jiné úkony v internetovém prohlížeči. Prosíme o trpělivost.

Objednávku jsme úspěšně zpracovali.

OK